En Yeni Güncel Haber ve Gündem Haberleri

Haber

Vergisini kaçıranla barıştılar: ‘Aklama’ vergisi yüzde 2’ye indi

NURCAN GÖKDEMİR [email protected] @nurcangokdemir

Hükümet, 2008, 2013 ve 2016 yıllarından sonra yeniden yurtdışındaki kayıt dışı altın, para, bono, tahvil, hisse senedi ile yurtiçindeki taşınmazlarını ‘nereden buldun’ sorusunu yanıtlamak zorunda kalmadan bir kez daha aklayabilecek.

Temmuz sonuna kadar sıfır, bu tarihten sonra ise yüzde 3 olacağı açıklanan ‘aklama vergisi’ de sürpriz bir kararla düşürüldü. Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısından sonra AKP Milletvekillerinin imzalarını taşıyan önergenin kabulü ile vergi tutarı daha önceki ilk iki uygulama döneminde olduğu gibi yüzde 2’ye düşürüldü. Böylece hükümet kaynağı belirsiz varlıkların hesabını vermeden sisteme sokulması dışında bir de vergi jesti yaptı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, önceki gün sabah saatlerinde yaptığı açıklama ile yurtdışında kayıt dışı varlığı bulunanlara ‘barış’ müjdesi verdi. Ağbal’ın, temmuz ayına kadar sıfır, bu tarihten sonra da yüzde 3 oranında vergi ödenmesi karşılığında bu varlıkların Türkiye’de sisteme dahil edileceği açıklamasından sonra akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı. Yasanın görüşmeleri sürerken TBMM Genel Kurulu’na iktidar partisi milletvekillerinin imzalarıyla vergi barışı düzenlemesini içeren bir önerge sunuldu. Ağbal’ın sürpriz açıklaması ile duyulan vergi barışında ikinci sürpriz de yüzde 3’lük verginin yüzde 2’ye indirilmesi oldu. Varlık barışıyla 135 milyarlık varlığın sisteme katılmasını öngören hükümet, bu kararıyla bir kalemde milyarlarca lira vergiyi kayıt dışı parası olanların cebine geri koydu.

Önce sıfır sonra yüzde 2
TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen maddeye göre, yurt dışındaki varlıklarını 30 Kasım 2018 tarihine kadar Türkiye’deki banka ya da aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişiler bu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek. 31 Temmuz 2018’e kadar varlıklarını sisteme sokanlar ise vergiden muaf olacak. Daha sonra ise yüzde 2 oranında hesaplanacak vergi 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenerek uygulamadan yararlanılabilecek.

Gelir ve kurumlar vergisinden de muaf
Yurtdışındaki varlıklarını üç ay içinde Türkiye’ye getirenlere hiçbir vergi incelemesi yapılmayacak. Yurt içindeki gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri de varlıklarını, vergi ödeme karşılığı vergi incelemesinden kurtulacak. Bu kişiler ya da şirketler gelir ve kurumlar vergisi de ödemeyecek.

Kayıt dışı mallar
Düzenleme ile yurtiçindeki kayıtdışı varlıkların aklanmasına da olanak sağlandı. Buna göre yurtiçinde kayıtdışı taşınmazı olanlar da hiçbir bilgi vermeden bunları sisteme dahil edebilecek.

Geri götürme yolu da açık
Kayıtdışı mal ve paraların Türkiye’ye gelmesi koşuluyla aklanmasının yolunu açan tasarı bu varlıkların daha sonra yurtdışına çıkışına da izin veriyor. Yurtdışı ya da yurtiçinde kayıt dışı varlıklarını işletmelere yatıracak olanlar bunları daha sonra geri çekebilecek.

Vergiyi de toplayamıyorlar
AKP Hükümetleri döneminde Türkiye ilk kez 2008 yılında varlık barışı ile tanıştı. İlk iki dönem yüzde 2 olan vergiden, üçüncü dönemde vazgeçildi. Tahakkuk eden vergilerin tahsilatında da tam bir fiyasko yaşandı.

2009 yılına kadar uzatılan ilk dönemde yurtdışından 27.8 milyar lira, yurtiçinden de 20.4 milyar liralık varlık sisteme katıldı. 1.6 milyarlık vergi tahakkuk etti ancak bunun 600 milyonu tahsil edilemedi.

2013 yılında bir kez daha getirilen vergi barışı uygulaması da uzatıldı. Bu kez 69.8 milyar lira beyan edildi. 1.4 milyar lira vergi hesaplandı ancak sadece 210 milyon dolayında bir tahsilat yapılabildi.

Üçüncü kez 2016 yılında çıkarılan yasa ile uygulamaya konulan vergi barışı da uzatıldı. Ancak Maliye Bakanlığı ısrarlı sorulara karşın bu dönemin rakamları açıklanmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir