En Yeni Güncel Haber ve Gündem Haberleri

Haber

TRT’nin dizi setinde yanan çocuğun hayati riski sürüyor

TRT’de yayımlanan “1 Hadis 1 Film” dizisinin setinde bir çocuk yanarak ağır yaralandı. Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Demet Akbağ, Filhakika yapım tarafından TRT 1 için çekilen “1 Hadis 1 Film” isimli dizinin setinde 10-12 yaşlarındaki M.Ç ‘nin vücudunun yüzde 48’inin yandığını ve hayatı riskinin sürdüğünün açıkladı.

Oyuncular Sendikası ve Sinema Tv Sendikası’nın yaptığı ortak açıklama şöyle;

“Filhakika Yapım tarafından TRT için çekilen “1 Hadis 1 Film” dizi setinde, 1 Mayıs 2018 tarihinde saat 20:30 sularında 10-12 yaşlarında bir çocuğun yandığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Çocukla beraber sette bulunan bir figüranın da kolundan yaralandığı ve ameliyata alındığı biliniyor. Araştırmalar sonucunda olayın Konya TÜYAP Merkezi Platosu’nda yaşandığı, çekim için sete koyun getirildiği, koyunları sete getiren çobanın ise 10-12 yaşlarındaki oğlunu da sete getirdiği bilgisine ulaşılmıştır. Çekim için kullanılan meşalelerin olduğu bölgede, koyunların arasına giren çocuk, yaşanan hareketlilikten dolayı meşalelerin düşmesi sonucu yanmıştır. Sette ambulans ve itfaiye olmadığı, ateşin el yordamıyla söndürüldüğü belirtilmiştir. Araştırmalarımızda, ağır yaralanan çocuğun isminin M.Ç. olduğu ve tedavi için Ankara’daki bir hastaneye sevk edildiği bilgisine de ulaşıldı. Şuan çocuğun tedavisine Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji ve Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi/ Ankara Dışkapı Çocuk Hastanesi yanık yoğum bakım servisinde devam edilmektedir. Arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilere göre çocuğun sağlık durumunun oldukça ağır olduğunu, vücudun %48’inin yandığını öğrendik. Şuan arkadaşlarımız ve avukatımız Ankara’da çocuğun sağlık durumu hakkında detaylı bilgi alıyor, çocuğun yoğun bakımda olduğu ve hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi. İş Kanuna göre 8 saat çalışılması gereken sette ortalama 15 saat çalışıldığı, yine tehlikeli sınıfta yer alan sette yeterli iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı açıktır.”

“Soruşturma başlatılmalıdır”
Yapılan açıklamada, yaşanan olayın kabul edilemeyeceği ve kimsenin bu konunun üstünü örtemeyeceği belirtildi. Demet Akbağ, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu olayın yılmaz takipçisi olmalı, setlerde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği önlemlerini almayan işverenlere ciddi ve caydırıcı yaptırımlar uygulamalıdır. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı göz göre göre gelen bu iş kazasını derhal soruşturmaya başlamalıdır” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir