En Yeni Güncel Haber ve Gündem Haberleri

Haber

Şimdi de Varlık Barışı geliyor: ‘Tulumbadaki su bitti’

Üst üste gelen olumsuz ekonomik verilerin üstüne erken seçim kararını da ekleyen hükümet, ekonomide kontrolü kaybedince teşvik üstüne teşvik açıklıyor. Piyasalarda ise panik her geçen gün artarken lira değer kaybetmeye, borsa düşmeye ve faizler yükselmeye devam ediyor.

Hükümetin son teşvik adımı dün gerçekleşti. Parasını yurt dışına kaçıranlar için Varlık Barışı uygulaması getirildi. Parasını getirenler için herhangi bir vergi incelemesi de yapılmayacak.

Hükümetin son bir ayda yaptığı seçim yatırımı teşvikler, almaya çalıştığı önlemler ve yarattığı sonuçlar şöyle:

Merkez faizleri artırdıkça artırdı
Liradaki sert değer kaybını frenlemeye çalışan hükümet, Merkez Bankası’nı göreve çağırdı. Hükümetin çağrısını alan Merkez Bankası, faizi 75 baz puan artırarak yüzde 13,50’ye yükseltti. Böylece son bir buçuk yılda faizler yüzde 5’ten fazla artış gösterdi. Merkez’in faizleri yeniden yükseltmesi de liradaki erimeyi önleyemedi. Piyasa faizi yüzde 15’e kadar yükselirken, dolar ve avroda lira karşısındaki değer artışları yüzde 5’i geçti. Bunun üzerine Banka, rezerv opsiyonu merkanizmasında (ROM) değişiklik yaptığını duyurdu. ROM Döviz imkânı üst sınırı yüzde 55’ten yüzde 45’e düşürüldü. Bu hamle ile bankalara ise yaklaşık 2.2 milyar dolar likidite sağlandı. Buna karşın dolar 3 lira 37 kuruşa kadar tırmaınca bu kez de TCMB döviz depo ihalesinde miktarı 1.25 milyar dolardan 1.50 milyar dolara çıkardı.Bu adımla 1.8 milyar dolarlık ek döviz satışının önü açıldı. Piyasa ise liradaki erimenin yeni bir faiz artışıyla engelleneceğini düşünüyor.

Vergi-imar affı
Her yıl vergi ve prim borcu yapılandırması getirmesi nedeniyle şirketlerin ‘seneye de af gelir’ diyerek vergisini ödememesi üzerine hükümet yeniden vergi ve prim borçlarına af getirdi. Yapılan düzenleme kamuoyunda ‘Vergisini ödeyenler enayi konumuna düşürülüyor” tepkilerine yol açtı. Tapusuz evlere de tapu verileceği açıklaması da ‘büyük bir imar rantı geliyor’ şeklinde yorumlandı.

‘Varlık Barışı’yla kara para girecek
Mega projeler ve teşviklerle bütçeyi delen hükümetin en son adımı Varlık Barışı oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Para, altın, döviz menkul kıymeti olan vatandaşımız bu sene itibarıyla 11. ayın sonuna kadar bu yurt dışındaki varlıklarını Türkiye’ye getirirlerse ve bildirirlerse bu varlıklarıyla ülke içerisinde diledikleri gibi tasarruf edebilecekler. 11’inci ay sonuna kadar müracaatları alacağız. Getirilen varlığın yüzde 3’ü oranında bir vergi tahsil edeceğiz” dedi. Düzenlemeyle birlikte varlığını Türkiye’deki işletmesine dahil etmesi halinde herhangi bir vergi incelemesiyle muhattap olmayacak.

Düzenlemeyle birlikte vergi kaçıranlar ufak bir vergi karşılığında parasını yeniden Türkiye’ye sokabilme imkânı bulacak.

***

‘Çarklar dönse bu kadar af çıkmaz’

Hükümeti Varlık Barışı ve Borç yapılandırmalarını değerlendiren CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak şunları söyledi:

“Seçim manifestolarında bile borç yapılandırmalarını anlatır hale geldiler. AKP iktidarları döneminde bugüne kadar 10 kere mali af çıkarıldı. Şimdi 11’incisinin yolda olduğunu görüyoruz. Oysa iyi işleyen, çarkların doğru döndüğü ekonomilerde bunlar olmaz, olsa bile ancak kriz dönemlerinde vatandaşları rahatlatmak için istisnai olarak bu yola başvurulur. Eğer 16 yıllık iktidarda 11 kere mali af çıkıyorsa orada bir şeyler doğru gitmiyor demektir.

Şimdi bahsedilen Varlık Barışı, aslında AKP Genel Başkanı’nın ifadesiyle “tulumbadaki suyun bittiğinin” bir itirafı, tulumbaya taşıma su bulma çabasıdır. Düzenlemenin ayrıntılarını göreceğiz. Yurtdışından getirilecek varlıkların kaynağı sorulacak mı? Yoksa Varlık Barışı ile ülkemiz dünyanın en büyük para yıkama makinesi haline mi getirilecek? Böyle bir düzenleme için iktidar kimlere söz verdi?
Fakat göreceksiniz bu da işe yaramayacak. Sorun metal yorgunu iktidarda ve onun genel başkanına duyulan güvendedir. Güven olmazsa hiçbir tedbir etkili olmaz. Bu tarz kararlarla yaraya pansuman yapar, belki kısa bir süre rahatlatır ama yarayı iyileştiremez. Ülkemizin sorun çözme kabiliyetini yitiren bu iktidara TAMAM deme vakti artık gelmiştir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir