En Yeni Güncel Haber ve Gündem Haberleri

Haber

Ramazan, gıdaya zam getirdi

Gıda fiyatlarında artışın üstüne Ramazan fırsatçılarının da eklendiğini ifade eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Bu yıl ve geçen yılki Ramazan ayı öncesi fiyatları karşılaştırdığımızda, 6 üründe azalma, 27 üründe ise fiyat artışı meydana geldi. Beklentimiz bütün kesimlerin sorumlu davranması, artan talebin suiistimal edilmemesidir. Tüketicilerimizin yeterli ve güvenilir gıdaya uygun fiyatla erişebilmesi hepimizin dileğidir. Spekülasyona fırsat verilmemeli, tedbirler zamanında alınmalıdır” dedi.

Üretici-market makası kapanmıyor
Ramazan ayı öncesinde üretici ve market fiyatları arasındaki farkın en çok yüzde 559,3 ile en fazla lahanada görüldüğünü söyleyen Bayraktar, “Lahanadan sonra fiyat farkı sırasıyla, elmada yüzde 286,8, kuru kayısıda yüzde 284,9, maydanozda yüzde 271,9, sivri biberde 263,6 oldu” bilgisini verdi. Üretici-tüketici fiyatları arasındaki makasın bir türlü kapanmadığına işaret eden Bayraktar, “Pazarlamadaki sorunlar nedeniyle üretici düşük fiyata ürün satarken, tüketiciler de daha pahalıya ürün tüketmek durumunda kalmaktadır” dedi.

Çiftçilerin maliyeti arttı
Çiftçilerin girdi maliyetlerinin katlandığına da işaret eden Bayraktar, “Mazot başta olmak üzere dolar kurunun artması girdi maliyetlerini artıracaktır, artırmaya da başlamıştır. 2018 bütçesi oluşturulurken başta mazot olmak üzere diğer bütün girdilerimizde desteklerin artmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

***

Pastırma ve sucuğa zam

Pastırma ve sucuğun anavatanı olarak bilinen Kayseri’de et fiyatlarındaki dalgalanma nedeniyle Ramazan sofralarının değişmez lezzetlerinden pastırmanın kilosuna 10 TL, sucuğun kilosuna ise 5 TL zam geldi. Kayseri’de perakende olarak evlik sucuk 65, normal sucuk 55, sıra ve seçme pastırma 105, kuşgömü, tütünlük ve bonfile pastırma ise 135 TL’den satılıyor. Kentte Ramazan ayında en çok tercih edilen et ürünlerinden olan sucuk içi ise kilosu 55 liradan satışa sunuluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir