En Yeni Güncel Haber ve Gündem Haberleri

Haber

Gel de ‘Güven’

NURCAN GÖKDEMİR [email protected] @nurcangokdemir

24 Haziran seçimlerine gidilirken yaşanan seçim güvenliği tartışmalarına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, “Seçim güvenliği ile ilgili tüm tedbirleri aldık” açıklaması yaptı.

Son olarak 16 Nisan Referandumu’nda sürpriz bir şekilde aldığı mühürsüz oyların geçerli sayılması kararı ile oylamanın seyrini değiştirdiği suçlamalarının yöneltildiği YSK, 24 Haziran seçimlerini de ilk kez uygulanacak ve muhalefetin “seçim hileleri meşrulaştırılıyor” diyerek eleştirdiği yeni kurallarla yapacak.

Yeni kurallar, seçim güvenliğini tehdit ettiği eleştirilerine rağmen AKP ve MHP ortaklığıyla TBMM’den geçirilmişti. 16 Nisan Referandumu’nda yasa dışı biçimde mühürsüz oyların geçerli sayılmasına yönelik karar alan YSK’nin Başkanı Güven, seçim takviminin dün başlaması vesilesiyle yaptığı açıklamada “tüm tedbirleri aldıklarını” savundu. “Seçimler güvenli” iddiasında bulunan Güven, “Mükerrer seçmen yok, sahte seçmen yok, ‘sahte oy pusulası kullanıldı’ diye bir iddia yok. Bütün bunlar yokken, daha seçim başlamadan seçim güvenliği üzerinde tartışma yapmak çok doğru değil” ifadelerini kullandı. Güven, siyasi partilere de sandık üyelerini göndermesi gerektiğini söyledi.

OHAL’de seçim
Güven’in iddialarına karşın, 24 Haziran seçimlerinin OHAL koşullarında yapılmasının seçmen iradesinin sandığa yansımasını engelleyeceği temel eleştirisinin yanı sıra ilk kez uygulanacak ve seçim güvenliğini tehdit eden yeni hükümler ile olası sonuçları ise şöyle:

Seçmenler dağıtıldı: Hane bütünlüğünü bozmayacak şekilde aynı binada oturan seçmenlerin aynı seçim bölgesinde kalmaları şartıyla farklı sandık bölgelerinde oy kullanabilmeleri, askıya çıkarılan seçmen listelerinin kontrolünü zorlaştırdığı gibi sahte seçmen yazımı, yaşamını yitiren seçmenlerin yerine oy kullanılmasının kontrolünü zorlaştıracak.
Sandıklar taşınacak: Vali veya il seçim kurulu başkanının talebi doğrultusunda sandıklar taşınabilecek ya da birleştirilebilecek. Böylelikle özellikle de OHAL koşullarının etkisiyle seçmen iradesi baskı altında kalabilecek.
Seyyar sandıklar: Yatağa bağımlı hasta ve engelliler için seyyar sandıklar kullanılacak. Ancak seyyar sandık listelerinin oluşturulma yönteminin belirsizliğinin yanı sıra seyyar sandık güvenliğinin sağlanmasının güçlükle karşılaşabileceği gibi yaşananları siyasi partilerin sandık temsilcileri de kontrol edemeyecek.

Memur sandık görevlileri: Sandık kurulu başkanı ve üyeliklerinin belirlenmesinde kamu görevlilerine öncelik verilecek. Böylelikle sandıklarda siyasi iktidarın kontrolü artacak.

Kolluk sandık başında: Sandık kurulu başkanı ve üyelerine verilen kolluk çağırma yetkisini tüm seçmenler kullanabilecek. Bu düzenlemenin kolluğun seçimlere doğrudan müdahalesinin ve itirazların bastırılmasının da yolu açılacak.

Artık yasal!
Mühürsüz oy pusulası: YSK’nin 16 Nisan Referandumu’nda sandık mührü bulunmayan zarflar ile pusulaları geçerli saymasına ilişkin kararı artık yasa maddesine dönüştürüldü. Böylelikle sahte ya da mükerrer oy kullanılması kolaylaştı.
Temsilde adaletsizlik: İttifak yapan partiler için yüzde 10’luk ülke barajı sorununu ortadan kaldıran yeni düzenleme, ittifak yapmayan partilerden ülke barajını aşamayanlar için temsilde adaletsizlik sonucu doğuracak.

***

‘İttifak’ maratonu başladı

İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partilerin, genel başkanlarının imzalarını içeren ittifak protokolünü YSK’ye teslim etmesi için gereken süre dün başladı. Partiler, 6 Mayıs 2018 Pazar günü saat 17.00’ye kadar ittifak protokolünü YSK’ye teslim edebilecek. Belirlenen bu tarih ve saatten sonra ittifaka yeni bir siyasi parti dahil olamayacak.

İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partiler, aday listelerinin teslim edilmesi için seçim takviminde ilan edilen süre gözetilerek, 19 Mayıs 2018 Cumartesi günü saat 17.00’ye kadar aynı usulle ittifak protokolünde değişiklik yapabilecek.

Bu partiler, 18 Mayıs 2018 Cuma günü saat 17.00’ye kadar YSK’ye bildirimde bulunmak suretiyle ittifaktan vazgeçebilecek. Birden fazla partiyle kurulan ittifaklarda, bir partinin vazgeçmesi halinde ittifak diğer partiler arasında devam edecek. Bu durumda ittifakta kalan partiler, 19 Mayıs saat 17.00’ye kadar ittifak protokolünü değiştirebilecek ya da ittifaktan vazgeçebilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir